Istniejąca baza sportowo rekreacyjna od kilku lat jest stopniowo modernizowana i wzbogacana. Największe wyzwania w tej dziedzinie stoją jednak nadal przed naszym miastem, ale już dzisiaj możemy pochwalić się miejscami do rekreacji jak również stowarzyszeniami, które za swój cel postawiły sobie krzewienie sportu i rekreacji.
Kompleks basenów letnich
Kompleks powstał w 2016 roku i składa się z dwóch niecek profesjonalnych basenów stelażowych o łącznej powierzchni lustra wody wynoszącej 165 m2. Głębokość wody w płytszym basenie wynosi 0,6 metra, a w głębszym 1,2 metra. Całodobowo działa uzdatnianie fizyczne wody, realizowane za pomocą skimmerów zbierających zanieczyszczenia powierzchniowe oraz za pomocą stacji filtrów, dobranych odpowiednio do objętości każdego z basenów. Zgodnie z normą przewidzianą dla basenów publicznych, wydajność filtrów musi zapewnić pełną filtrację całej objętości basenów w ciągu 4 godzin. Baseny w okresie letnim zlokalizowane są przy ulicy Kościelnej u jej zbiegu z ulicą Zacisze. Po sezonie baseny są rozkładane i przechowywane do następnego sezonu.
MKS „Budowlani” Gozdnica
Miejski Klub Sportowy Budowlani Gozdnica to sportowy klub założony w 1947 roku, działający przez szereg lat jako klub wielosekcyjny, zrzeszający w swoich szeregach miłośników piłki nożnej, siatkówki, badmintona, tenisa stołowego, boksu, a nawet motocrossu.
Od kilku lat działa tylko zespół piłki nożnej. MKS Budowlani występują obecnie w rozgrywkach seniorów w żagańskiej grupie B-klasy. O sile zespołu stanowią głównie mieszkańcy Gozdnicy i wychowankowie klubu. Drużyna występuje na co dzień na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej 1.
Moje Boisko – Orlik 2012
Zespół boisk o sztucznej nawierzchni zlokalizowanych przy ulicy Leśnej w Gozdnicy, w skład którego wchodzi boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne, szatnie oraz oświetlenie.
Ogólnodostępne place zabaw
Ogólnodostępne place zabaw zlokalizowane są przy ulicy Zacisze, Kościuszki, Okrzei oraz przy Placu Wolności. Place wyposażone są w typowe urządzenia do zabawy dla dzieci jednak każdy z nich wyróżnia się minimum jednym urządzeniem, które występuje tylko w danej lokalizacji. Dzięki temu, a także dzięki ciekawym lokalizacjom placów, każda wizyta jest inna, a mamy towarzyszące swoim pociechom „pielgrzymują” z miejsca na miejsce, co ich dzieciom nigdy się nie nudzi.
Siłownia zewnętrzna
Siłownia znajduje się w Gozdnicy przy ulicy Leśnej i razem z „Orlikiem” stanowią miejsce chętnie odwiedzane przez sportowców w każdym wieku. Łącznie na siłowni zamontowano 11 urządzeń, do tego niektóre z nich są podwójne.
Stadion Miejski
Stadion jako miejsce do gry w piłkę funkcjonuje od końca lat 40-tych XX wieku. W latach 70-tych stadion został zmodernizowany. Wybudowano wtedy trybuny, budynek socjalny oraz ogrodzenie, a w latach 90-tych oświetlone boisko treningowe. Stadion jest miejscem zmagań zawodników trenujących piłkę nożną, ale również miejscem wielu imprez miejskich.
Pojemność: 750 miejsc (400 siedzących)
Wymiary boiska: 102 m x 60 m
Stowarzyszenie „Biegając z wilkami”
Stowarzyszenie założyła grupka zapaleńców biegających po okolicznych lasach. Gdy nasycili już pierwszy głód biegania po „swoich lasach”, postanowili podzielić się ich urokami ze wszystkimi chętnymi. Wpadli na pomysł organizacji dorocznego biegu, pod nazwą „Bieg wilka”, który stał się częścią „Gozdnickiego Lata Ceramików”. Pierwszy bieg zorganizowano w 2016 roku na dystansie 10 km, a kolejne na dystansie 6 oraz 10 km. Czwarty, jak na razie ostatni bieg odbył się w 2019 roku. Później pandemia COVID-19 zablokowała kolejne edycje biegu. Stowarzyszenie zapowiada jednak, że po minięciu zarazy, przygotuje kolejną edycję imprezy, która przyciąga na start miłośników biegania z całej Polski w liczbie ocierającej się o 300 osób, nie licząc rodzin. Aktualizujemy tekst. Piąta edycja biegu odbyła sie w 2022 roku. Dodajemy nowe zdjęcia.
Ścieżki i trasy rowerowe
Gmina Gozdnica jest niewielką gminą miejską o powierzchni 24 k2 i maksymalnej rozpiętości w linii prostej wynoszącej niespełna 7 km. Z tego względu przebieg ścieżek i tras rowerowych na naszym terenie uzależniony jest od ich przebiegu w gminach sąsiednich.
Obecnie realizowany jest projekt unijny OdraVelo mający na celu zbudowanie zwięzłej koncepcji tras rowerowych na terenie województwa lubuskiego. We wstępnych dokumentach planistycznych przez teren Gozdnicy ma przebiegać żółta trasa lokalna nr 22 „Szklana pętla” biegnąca przez tereny gmin Gozdnica, Iłowa, Wymiarki oraz Przewóz, która łączy się z trasą regionalną nr 752 biegnącą z Iłowej przez Wymiarki w kierunku Łęknicy. Wkrótce dostępna będzie specjalna aplikacja, którą udostępnimy w tym miejscu.
Niezależnie od powyższego w najbliższej okolicy wyznaczone są ścieżki rowerowe nieutwardzone biegnące uroczymi zakątkami Borów Dolnośląskich. Naszym zdaniem, najlepiej oznaczone są ścieżki na terenie gminy Wymiarki, a jest ich 5 plus trasa „Graniczna” prowadząca do przejścia granicznego w Przewozie. Łączna ich długość wynosi ponad 120 km. Dwie z nich, niebieska i zielona, przebiegają przez Gozdnicę, a za ich pośrednictwem dotrzemy do wszystkich pozostałych ścieżek. Zachęcamy do zapoznania się z załączonymi folderami tras.
Trasa żółta Trasa zielona Trasa niebieska Trasa czarna Trasa brązowa