Gozdnica

Twoje miasto ...

Problemy z utrzymaniem czystości

W dzisiejszych czasach utrzymanie czystości, czy terenów zielonych nie stanowi najmniejszej trudności. Wystarczy tylko mieć odpowiednią ilość gotówki i można mieć posprzątane nie tylko rano od poniedziałku do piątku ale także popołudniami, a nawet w soboty i niedziele. Tyle tylko, że to kosztuje.

Jako mieszkańcy Gozdnicy musimy się zdecydować, czy za sprzątanie chcemy płacić profesjonalnym firmom, od których, stosując kary umowne, skutecznie można wymagać terminowości i operatywności, czy pozwolić, aby te najprostsze prace porządkowe mogli wykonywać bezrobotni, podopieczni OPS, czy dłużnicy czynszowi, a więc osoby, u których często mamy do czynienia z mniejszą motywacją do pracy. Oczywiście z całą świadomością tego, że ich wydajność będzie niższa niż wydajności etatowego, profesjonalnego pracownika.

Słuchając częstych narzekań na system pomocy społecznej w Polsce, który pomaga wbrew zasadzie „daj wędkę zamiast ryby” tj. udziela pomocy nie żądając w zamian świadczeń na rzecz społeczności, która ze swoich podatków udziela zapomóg finansowych i materialnych, dojdzie się do wniosku, że wszyscy są przekonani, iż proste prace porządkowe powinny wykonywać osoby, którym udzielana jest taka pomoc, chociaż nie zawsze są dokładne, wydajne i solidne.

Mimo powyższej opinii, potrafimy jednocześnie drobiazgowo roztrząsać, gdzie leżą nieposprzątane butelki, albo gdzie jest nierówno skoszony trawnik, mimo iż wiadomym jest, że robią to ww osoby. Z drugiej strony narzekamy, że system pomocy społecznej w Polsce, daje takim osobom pieniądze za darmo. Jednak, gdy próbuje się je przywrócić na rynek pracy, albo przynajmniej udzielić im pomocy w zamian za świadczenie pracy, to od razu powraca problem ich wydajności.

Miasto nie jest przedsiębiorstwem. Oprócz zadań gospodarczych ma też zadania społeczne, a do takich zaliczana jest m.in. aktywizacja osób oddalonych od rynku pracy. Te zadania musimy godzić.

Działanie miasta w zakresie utrzymania czystości nie może polegać na doraźnych, akcyjnych interwencjach dotyczących tego, czy innego papierka, tego czy innego trawniczka, tylko na stworzeniu systemu, który nie angażując zbyt wiele czasu w nadzorze sprawdzi się niezależnie od tego jaką grupę pracowników interwencyjnych dostaniemy.

Takiego systemu szukamy eksperymentując z różnymi formami organizacyjnymi. W marcu 2015 roku odeszliśmy od typowego, czystego, nadzoru nad pracownikami interwencyjnymi jaki funkcjonował w Gozdnicy przez wiele lat. Za te same pieniądze zatrudnialiśmy jednego pracownika na cały etat, który pracując z pozostałymi nadzorował ich i sam pracował, do tego o 4 godziny dłużej niż reszta. W tamtym roku, przy tamtej grupie pracowników rozwiązanie się sprawdziło, co potwierdzały liczne, pozytywne opinie mieszkańców. Na początku bieżącego roku, z nowymi ludźmi, działało to gorzej. Dlatego, po uzgodnieniach z Urzędem Pracy i zmianie sposobu zatrudnienia, do  tego bez wzrostu kosztów, zatrudniamy teraz na pełnych etatach 2 osoby do pracy oraz organizacji i nadzoru robót.

Dodatkowo od 1 maja spółdzielnia socjalna uruchomiła drugą pracownię. Obok gastronomicznej, która prowadzi kuchnie szkolną i przedszkolną zaczęła działać pracownia gospodarczo – porządkowa, która zadeklarowała bezpłatne przejęcie od miasta wszystkich skwerów i trawników dotychczas utrzymywanych przez miejskie brygady. Okazuje się, że mimo, iż mają lepszy sprzęt od nas nie dają rady. Na kosiarce musi jeździć sam prezes, bo nie ma chętnych do pracy, a że Prezes może to robić tylko raz w tygodni to powstają opóźnienia. Do czasu uzupełnienia kadrowego miasto przejęło więc z powrotem utrzymanie cmentarza oraz „kortu” przy ulicy Kościelnej. Kilka dni temu przejęliśmy także utrzymanie czystości na placu zabaw przy Placu Wolności, a zanosi się, że przejmiemy także pozostałe skwery. Wtedy spółdzielni pozostaną do utrzymania Aleja Sybiraków oraz Plac Wolności.

Jednak mimo 150 osobowego bezrobocia także miasto poszukuje chętnych do prac porządkowych. Obecnie od kilku tygodni szukamy jednej osoby na zastępstwo w miejsce osoby zwolnionej dyscyplinarnie, trzy osoby są na długotrwałych zwolnieniach lekarskich blokując miejsca dla innych, a szukamy także 8 osób do prac społeczno – użytecznych, które jeszcze rok temu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Martwi to, że mimo dużego bezrobocia nie ma chętnych do pracy, ale cieszyć musi to, że osoby zarejestrowane jako bezrobotne widocznie radzą sobie same i nie potrzebują pomocy miasta.

 

Szkoła jako Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji

Ośrodek LOWE

Projekty Unijne

pozyskane fundusze:

Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019

pozyskane środki:
edycja 2016 - 779.900,00

edycja 2017 - 439.043,00

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020)

dofinansowanie z UE: 288.263,00

Azbest

ODPAD NIEBEZPIECZNY!!!

Województwo Lubuskie

Parafia św. Wawrzyńca w Gozdnicy

www.gozdnica.parafia.info.pl

Bory Dolnośląskie

Lubuskie Centrum Obsługi Inwestora

Lubuska Niebieska Tarcza Wobec Przemocy

Lubuska Niebieska Tarcza Wobec Przemocy

WFOŚiGW

WFOŚiGW