Gozdnica

Twoje miasto ...

Rok 2015 rokiem pierwszych edycji

 

Rok 2015 obfitował w pierwsze edycje różnych akcji oraz imprez. W minionym roku po raz pierwszy odbyły się między innymi:

 „List do Świętego Mikołaja”

Akcja polegała na „wysyłaniu” odpłatnych listów do Mikołaja, dochód z których przeznaczono na zakup prezentów, o których pisały dzieci. W ramach akcji wysłano 61 listów. Dochód z listów (305 zł) i datek sponsora akcji gozdnickiej Fundacji Instytut Wsparcia Inicjatyw Społecznych (490,70 zł) wystarczył na zakup 12 wymarzonych prezentów opisanych przez dzieci w listach. W dniu 6 grudnia, do wylosowanych 12 dzieci – autorów listów, zamówione prezenty dostarczył Mikołaj. Dodatkowo odwiedził on też 8 innych dzieci, których rodzice kupili prezenty i dostarczyli je do Domu Kultury z prośbą o odwiedziny. Popularność akcji sprawdziłem w innym miejscu mojej pracy, więc nie było dla mnie zdziwieniem, że i w Gozdnicy cieszyła się ona dużym zainteresowaniem. Z tego powodu została wpisana na stałe do kalendarza wydarzeń miejskich.

Jarmark Bożonarodzeniowy połączony z wigilią miejską.

Utworzenie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego ułatwiło połączenie imprez szkolnej oraz gimnazjalnej i organizację jednej imprezy miejskiej na świeżym powietrzu. Naturalne stało się wtedy połączenie jarmarku z organizowaną po raz pierwszy w naszym mieście wigilią miejską. Wigilijne potrawy, barszczyk z uszkami, sałatkę śledziową oraz pierogi w liczbie po 500 porcji każda przygotowała Spółdzielnia Socjalna gotująca także dla Szkoły i Przedszkola. Ważne, że świąteczny klimat udzielił się większości gości, co jest warte kontynuacji.

Co czeka nas w przyszłości?

Oczekuję, że Dom Kultury wykorzysta moje doświadczenie i oprócz tradycyjnych rodzajów działalności pozyska pieniądze miedzy innymi na:

  • Uruchomienie miejskiej telewizji internetowej prowadzonej przez młodzież korzystającą przy tym z doradztwa specjalistów. Młodzież samodzielnie przygotuje materiały do emisji np. wiadomości lokalne, relacji z imprez miejskich, transmisje na żywo. Wcześniej zostanie przeszkolona z zagadnień telewizji internetowej, zasad montażu i prezentacji materiału, dowie się co to jest setka, przebitka, stand up, lead itp.
  • Sprowadzenie do Gozdnicy wolontariusza w ramach EVS tj. Wolontariatu Europejskiego finansowanego z unijnego programu „Młodzież w działaniu”. Wolontariusz zamieszkałby w Gozdnicy na rok. Wszystkie jego potrzeby byłyby finansowane przez Unię, a w zamian za to uczyłby języka obcego, pomagał w organizacji imprez w Domu Kultury, a może wzbogacał też ofertę programową o zwyczaje, zabawy, czy imprezy znane w jego kraju,
  • Uruchomienie przez Dom Kultury działającej codziennie, ogólnodostępnej kawiarenki, otwartej do późnych godzin wieczornych, w której młodzież mogłaby spotykać się, pooglądać telewizję, posłuchać muzyki, czy wypić herbatę,

„Sąsiedzka impreza” to działalność praktykowana w wielu gminach wiejskich, w których przynajmniej raz w roku Dom Kultury koordynuje i wspomaga sąsiedzką imprezę na świeżym powietrzu organizowaną przez mieszkańców kilku sąsiednich ulic dla siebie samych. Ktoś upiecze ciasto, inny upiecze ziemniaki albo zorganizuje muzykę, Dom Kultury wesprze całość sprzętowo, organizacyjnie, a może i finansowo i już jest powód do integracji i planowania wspólnych działań. Najlepszy przykład z gozdnickiego podwórka to mieszkańcy ulic Witosa i Okrzei, którzy z własnej inicjatywy organizowali już otwarcie placu zabaw, szykują się do podwórkowych dożynek, a w międzyczasie zorganizowali koszenie poboczy, sprzątanie liści itp.

Krzysztof Jarosz

 

Szkoła jako Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji

Ośrodek LOWE

Projekty Unijne

pozyskane fundusze:

Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019

pozyskane środki:
edycja 2016 - 779.900,00

edycja 2017 - 439.043,00

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020)

dofinansowanie z UE: 288.263,00

Azbest

ODPAD NIEBEZPIECZNY!!!

Województwo Lubuskie

Parafia św. Wawrzyńca w Gozdnicy

www.gozdnica.parafia.info.pl

Bory Dolnośląskie

Lubuskie Centrum Obsługi Inwestora

Lubuska Niebieska Tarcza Wobec Przemocy

Lubuska Niebieska Tarcza Wobec Przemocy

WFOŚiGW

WFOŚiGW